14 września 2016

Mowy, a kompetencje XXI wieku…

Mowy autorskie

Mowy, jakie proponuję nie mają żadnej choreografii, nie wymagają rekwizytów, czy scenografii – z wyjątkiem inscenizacji teatralnej Sztuka Właściwych Decyzji. Mogą być elementem dużego kongresu, ale i kameralnego spotkania lub narady. Stawiam dociekliwe pytania, każda kwestia, to odrębne „dochodzenie” budzące uważność i przenikliwość. Do tego wszystkiego wymuszam na uczestnikach odpowiadanie na niektóre pytania pisemnie. To ważny akt uczestniczenia w procesie rozwojowym. Wskazuję na dalsze pytania i podając przykłady, wywieram presję na „myślenie pisemne oraz przenikliwe…”. Co oznacza, że jestem wymagającym oraz mocno angażującym mówcą. Ponieważ pracuję głosem i obrazem mam jasne wytyczne dotyczące właściwego nagłośnienia & światła. Zapraszam do mojego świata użyteczności, logiki i uważności, w którym króluje jedna sentencja: facit omnia voluntas…

Dla Decydentów i Mentorów – Sztuka Właściwych Decyzji – mowa oraz inscenizacja teatralna zamawiana od 2014 roku.

Kluczowe wątki:

 • Uważność na fałszywie dodatnie kryteria przeżyć motywujących – ostry dyżur z sercem i rozumem, czyli dlaczego zmiany są fałszywie ujemne?
 • Uważność na urojone obfitości w życiu – czy są na to rozwiązania i jak odróżnić kryzys i problem od ich konsekwencji?
 • Uważność na związki przyczynowo-skutkowe w motywacjach i wynikach – a rentowne zachowania w kryzysie?

Wsparcie narzędziowe wystąpienia:
Audiobook „Sztuka Właściwych Decyzji – Mentoring Theater”
Niniejsze wystąpienie jest częścią projektu mentoringowego „Sztuka Właściwych Decyzji”. Projekt składa się z monodramu, czyli teatralnej inscenizacji o tym samym tytule, audiobooka oraz książki „Na okruchach uważności…”

 

Dla Właścicieli i Liderów – Przywództwo sytuacyjne – uważność na presje oraz użyteczność. Mowa zamawiana od 2013 roku.

Kluczowe wątki:

 • Kompetencje użyteczne w życiu – indeks LifeSkills, autoocena umiejętności emocjonalnych oraz intelektulanych, będących od 5 tys. lat przedmiotem kształcenia elit, liderów.
 • Przywództwo, czyli skutki intencji i zachowań w wynikach – co jest świadome, a co ukryte oraz od czego uciekamy?
 • Rentowne zachowania – ich wyróżniki, a priorytety dla uważnej pracy w codzienności?

Wsparcie narzędziowe wystąpienia:
Książka „Na okruchach uważności… Presja a użyteczność”
W służbie wrażliwego zatrzymania nad właściwą niejasnością wskazuję,jak istotne są tytułowe okruchy uważności w codziennym życiu osoby dowodzącej. Autentyczność, jasność, obecność, wytrwałość – między innymi te nieoczywiste wartości odkrywamy podczas mojego wystąpienia oraz lektury. Wystąpienie jest przeznaczone dla osób doświadczonych, być może przemęczonych zmianami, szukających energii oraz rozwiązań w sobie. Nie na zewnątrz.

Dla Mentorów prowadzących – argumentacje publiczną, trudne rozmowy, narady – Sztuka mówienia na głos – Speaking Theater. Mowa zamawiana od 2001 roku.

Kluczowe wątki:

   • Uważność na przeżycia – a logiczna kwalifikacja celów wylotowych przekazu?
   • Uważność na bariery – a moja sprawność w zarządzaniu energią, konfliktem i pamięcią w trakcie przekazu?
   • Uważność na spójność – moje argumenty, repertuar oraz narzędzia a moje cele?
   • Jak dobrze znam swoje umiejętności emocjonalne? Które z nich działają na moją korzyść, a które nie…? Czy zarządzam swoją kondycją i wytrzymałością psychiczną, czy jej ulegam…?

Wsparcie narzędziowe wystąpienia:
Audiobook „Sztuka Mówienia na Głos – Speaking Theater”
Czy zdarzyło Ci się wpaść w „czarną dziurę zwątpienia” na widok ważnego decydenta lub sali pełnej ludzi, czekających na pierwsze wypowiedziane przez Ciebie zdanie? Mi też…
Czy nurtuje Cię, dlaczego to nie najlepsi fachowcy zostają szefami dużych instytucji lub korporacji, tylko ludzie, którzy potrafią coś więcej…? Mnie też… Skoro towarzyszą Ci, takie refleksje, to znaczy, że to wystąpienie jest dla Ciebie.
Mój warsztat, wynika z doświadczenia ponad 28 lat prowadzenia trudnych rozmów. Jako przedsiębiorca, mentor, ale i pracujący na scenie profesjonalnej. Na scenie trudnych decyzji, trudnych rozmów i trudnych spotkań. Bo jeśli nie jesteś prowadzącym, to wszystko inne jest – dość łatwe…

Koncepcja LIFESKILLS – co zrobić, by przygotować młodego człowieka do powodzenia w życiu rodzinnym oraz zawodowym? Mowa zamawiana od 2016 roku.
Kluczowe wątki:

 • Czym są kompetencje użyteczne życiowo – LIFESKILLS, a czym egzamin dojrzałości?
 • Co wyróżnia dawne, a co przyszłe elity oraz co takiego konkretnie potrafią dokonać? Czym jest indeks kompetencji użytecznych rynkowo lub społecznie XXI wieku?
 • Od użytecznej edukacji do zyskownych ról…? Gdzie leżą i co dokładnie oznaczają bariery przejścia?
 • Czy szkoła uczy: co myśleć, czy jak myśleć…?

Wsparcie narzędziowe wystąpienia:
Koncepcja Rodzinnego Liceum LIFESKILLS Nr. 1 w Warszawie – materiał autorski w którym przedstawiamy model kształcenia użytecznych życiowo kompetencji, charakterystycznych dla przyszłych elit jak np.: przeżywanie trudnych rozmów; wchodzenie w trudne role; angażowanie innych; przeżywanie wielokrotnej odmowy.