Wrzesień 14, 2016

Mowy i trening kompetencji XXI wieku

Nie wystarczy mówić do rzeczy. Warto też mówić do ludzi…
S.J. Lec

To ważne sformułowanie Leca, przyświeca mi od lat. Jedna z moich, poniższych mów ma ponad 22 lata, a nadal jest aktualna. Zachęcam do zerknięcia na „Archetypy komunikacji. 4 żywioły w kolorach DISC.” Wiedza zawarta w niej ma ponad 2,5 tys. lat. A ja zajmuje się tą dziedziną 25 lat.

Trening kompetencji XXI wieku – argumentacja publiczna

Przeznaczony dla decydentów stojących wobec wyzwań argumentowania publicznego, sporu lub kryzysu, przed: sądem, inwestorami, akcjonariuszami, urzędami publicznymi.

Wraz z Centrum Kompetencji XXI wieku zapewniam – autorski trening kompetencji argumentacji publicznej oraz sesje zaliczające – w formie warsztatów zespołowych in company lub indywidualnego pakietu kursów dla top decydentów.

Kompetencja – wytrzymałość psychiczna, a argumentowanie publiczne – kurs otwarty I stopnia

 • audyt – pomiar moich rezerw;
 • świadomość barier – jasne zdefiniowanie dwóch problemów wzrostu na drodze mojej strategii rozwoju argumentacji publicznej;
 • trening – wytrzymałość psychiczna na scenach codziennych, pokonywanie barier w praktyce specjalnych ćwiczeń aktorskich i logicznych;
 • egzamin końcowy – praktyczny i teoretyczny, wskazania projektowe do dalszej pracy własnej lub kursu II oraz III stopnia.

 

Mowy autorskie

Mowy, jakie proponuję nie mają żadnej choreografii, nie wymagają rekwizytów, czy scenografii – z wyjątkiem inscenizacji teatralnej Sztuka Właściwych Decyzji. Stawiam na solidny przekaz rzetelnych informacji i zdobytego doświadczenia, wsparty logiką oraz uważnością na strategiczne szczegóły zagadnienia. Moje mowy mogą być elementem dużego kongresu, ale i kameralnego spotkania lub narady. Zawsze wnoszę nowe aspekty do dyskusji, pogłębiam istniejące argumenty lub prowokuję dyskusję o nich. Wyróżnikiem każdej mowy, jest to, że zmuszam uczestnika, by za mną biegł i staram się, by nie nadążał… Zapytasz pewnie dlaczego? A ja skoryguję na: zapytaj po co! Ano po to, by ruszyć mózgownicą i zacząć myśleć – pytaniami o ważne kwestie i szczegóły. I jeśli dla Ciebie to niewygodne, bo szukasz „miłej mowy do kotleta o niczym” to jestem niewłaściwym adresem. Stawiam dociekliwe pytania, każda kwestia w mojej mowie to odrębne „dochodzenie” budzące uważność i przenikliwość. Do tego wszystkiego wymuszam na uczestnikach odpowiadanie na niektóre pytania pisemnie. To ważny akt uczestniczenia w procesie rozwojowym. Wskazuję na dalsze pytania i podając przykłady, wywieram presję na „myślenie pisemne oraz przenikliwe…”. Co oznacza, że jestem wymagającym oraz mocno angażującym mówcą. Ponieważ pracuję głosem i obrazem mam jasne wytyczne dotyczące właściwego nagłośnienia & światła. Powyżej 50 osób musisz je spełnić bezwarunkowo. Zapraszam do mojego świata użyteczności, logiki i uważności, w którym królują dwie kompetencje: bycie samodzielnym i szczęśliwym.

 

Dla Decydentów i Mentorów – Sztuka Właściwych Decyzji – mowa oraz inscenizacja teatralna zamawiana od 2014 roku.

Kluczowe wątki:

 • Uważność na fałszywie dodatnie kryteria przeżyć motywujących – ostry dyżur z sercem i rozumem, czyli dlaczego zmiany są fałszywie ujemne?
 • Uważność na urojone obfitości w życiu – czy są na to rozwiązania i jak odróżnić kryzys i problem od ich konsekwencji?
 • Uważność na związki przyczynowo-skutkowe w motywacjach i wynikach – a rentowne zachowania w kryzysie?

Wsparcie narzędziowe wystąpienia:
Audiobook „Sztuka Właściwych Decyzji – Mentoring Theater”
Niniejsze wystąpienie jest częścią projektu mentoringowego „Sztuka Właściwych Decyzji”. Projekt składa się z monodramu, czyli teatralnej inscenizacji o tym samym tytule, audiobooka oraz książki „Na okruchach uważności…”

 

Dla Liderów i Przedsiębiorców – Przywództwo sytuacyjne – uważność na presje i użyteczność. Mowa zamawiana od 2013 roku.

Kluczowe wątki:

 • Kompetencje użyteczne w życiu – indeks LifeSkills, autoocena umiejętności emocjonalnych oraz intelektulanych, będących od 5 tys. lat przedmiotem kształcenia elit, liderów.
 • Przywództwo, czyli skutki intencji i zachowań w wynikach – co jest świadome, a co ukryte oraz od czego uciekamy?
 • Rentowne zachowania – ich wyróżniki, a priorytety dla uważnej pracy w codzienności?

Wsparcie narzędziowe wystąpienia:
Książka „Na okruchach uważności… Presja a użyteczność”
W służbie wrażliwego zatrzymania nad właściwą niejasnością wskazuję,jak istotne są tytułowe okruchy uważności w codziennym życiu osoby dowodzącej. Autentyczność, jasność, obecność, wytrwałość – między innymi te nieoczywiste wartości odkrywamy podczas mojego wystąpienia oraz lektury. Wystąpienie jest przeznaczone dla osób doświadczonych, być może przemęczonych zmianami, szukających energii oraz rozwiązań w sobie. Nie na zewnątrz.

 

Dla Prowadzących – argumentacje publiczną, trudne rozmowy, narady, wystąpienia profesjonalne, a mówienie na głos – Speaking Theater. Mowa zamawiana od 2001 roku.

Kluczowe wątki:

   • Uważność na przeżycia – a logiczna kwalifikacja celów wylotowych?
   • Uważność na bariery – a moja sprawność w zarządzaniu energią, konfliktem i pamięcią?
   • Uważność na spójność – moje argumenty, repertuar oraz narzędzia?
   • Jak dobrze znam swoje umiejętności emocjonalne? Które z nich działają na moją korzyść, a które nie…? Czy zarządzam swoją kondycją i wytrzymałością psychiczną, czy jej ulegam…?

Wsparcie narzędziowe wystąpienia:
Audiobook „Sztuka Mówienia na Głos – Speaking Theater”
Czy zdarzyło Ci się wpaść w „czarną dziurę zwątpienia” na widok ważnego decydenta lub sali pełnej ludzi, czekających na pierwsze wypowiedziane przez Ciebie zdanie? Mi też…
Czy nurtuje Cię, dlaczego to nie najlepsi fachowcy zostają szefami dużych instytucji lub korporacji, tylko ludzie, którzy potrafią coś więcej…? Mnie też… Skoro towarzyszą Ci, takie refleksje, to znaczy, że to wystąpienie jest dla Ciebie.
Mój warsztat, wynika z doświadczenia ponad 28 lat prowadzenia trudnych rozmów. Jako przedsiębiorca, mentor, ale i pracujący na scenie profesjonalnej. Na scenie trudnych decyzji, trudnych rozmów i trudnych spotkań. Bo jeśli nie jesteś prowadzącym, to wszystko inne jest – dość łatwe…

 

Archetypy komunikacji. Być wysłuchanym, a 4 żywioły w kolorach DISC. Jak słuchać, by zrozumieć innych? Mowa zamawiana od 1995 roku.

 1. Grupowa komunikacja, czyli: JAK Z CZERWONEGO ZROBIĆ ZIELONEGO oraz kwestia użyteczności tegoż samobójstwa…?
 2. ZŁOTA ZASADA środka oraz UMACNIANIA wad i BŁĘDÓW, czyli o barierach – wszystko!
 3. Komunikacja 4 kolorów – wielkie kłamstwa, a ukryte prawdy i co z tego wynika na co dzień? Tego nigdzie nie usłyszysz… czyli o archetypach.
 4. Twoje zachowanie, Twoje komunikaty, a wpływ na innych ludzi? Twarde wyróżniki Twojej marki i temperamentu!
 5. Co możesz zmienić, a na co szkoda czasu? Czytelne scenariusze oraz ich hybrydy w komunikacji codziennej.
 6. Twoja rola w komunikowaniu się z grupą – czyli jaki pan, taki kram… i możesz przestać udawać!
 7. Kontrolowane wchodzenie w konflikt typologiczny, prowokacje i niestosowne przynęty.
 8. Szybkie rozpoznawanie typów temperamentu – i inne testy sytuacyjne.

Wsparcie narzędziowe wystąpienia:
Książka „Na okruchach uważności… Presja a użyteczność”
W służbie wrażliwego zatrzymania nad właściwą niejasnością wskazuję,jak istotne są tytułowe okruchy uważności w codziennym życiu osoby dowodzącej. Autentyczność, jasność, obecność, wytrwałość – między innymi te nieoczywiste wartości odkrywamy podczas mojego wystąpienia oraz lektury. Wystąpienie jest przeznaczone dla osób doświadczonych, być może przemęczonych zmianami, szukających energii oraz rozwiązań w sobie. Nie na zewnątrz.

 

Koncepcja LIFESKILLS – co zrobić, by przygotować młodego człowieka do powodzenia w życiu rodzinnym oraz zawodowym? Mowa zamawiana od 2016 roku.
Kluczowe wątki:

 • Czym są kompetencje użyteczne życiowo – LIFESKILLS, a czym egzamin dojrzałości?
 • Co wyróżnia dawne, a co przyszłe elity oraz co takiego konkretnie potrafią dokonać? Czym jest Indeks i pomiar kompetencji użytecznych rynkowo lub społecznie.
 • Od użytecznej edukacji do zyskownych ról…? Gdzie leżą i co dokładnie oznaczają bariery przejścia?

Wsparcie narzędziowe wystąpienia:
Koncepcja Rodzinnego Liceum LIFESKILLS Nr. 1 w Warszawie – materiał autorski w którym przedstawiamy model kształcenia użytecznych życiowo kompetencji, charakterystycznych dla przyszłych elit jak np.: przeżywanie trudnych rozmów; wchodzenie w trudne role; angażowanie innych; przeżywanie wielokrotnej odmowy.