15 czerwca, 2013

Praktyk sceny publicznej od 1989 roku

Mówimy, jak zawsze, różnymi językami […].
Ale rzeczy, o których mówimy, nie ulegną od tego zmianie, prawda?

…z Mistrza i Małgorzaty

800 widzów w teatrze, 8 tys. osób w Katowickim Spodku, czy 15 tys. uczestników z 12 krajów w Hali Expo w Linz, to zupełnie normalne dla mnie warunki pracy scenicznej i pedagogicznej. Skupiam się w niej na intensywnym szczypaniu „świadomości” uczestnika, stawiam pytania budzące „te emocje”, tak by uzyskać wrażliwość oraz przestrzeń i wprowadzić do sprawy – zgodnie z obietnicą – więcej światła!

  • twórca sceniczny, mówca, pedagog

    Jestem prekursorem i jednym z wiodących animatorów polskiej sceny mówców profesjonalnych, którą współtworzę od 1995 roku, acz karierę na scenie argumentacji biznesowej, zaczynałem w Niemczech już w roku 1988. Uprzednio przez szereg lat uprawiałem amatorsko teatr improwizacji oraz animację dla dzieci i młodzieży, również jako instruktor harcerstwa, sportu i samoobrony. Moją publiczność szacuje się na ponad 600 tys. uczestników. Można mnie spotkać na warszawskim Festiwalu Inspiracji oraz na deskach Teatru Collegium Nobilium z monodramem „Sztuka Właściwych Decyzji„. Tę inscenizację, obejrzało już ponad 3,5  tys. widzów. Pełnię również rolę mentora scenicznego i superwajzora dla setek osób występujących lub wstępujących na scenę biznesową oraz edukacyjną. Ponad 13 lat temu wraz z Dariuszem Milczarkiem, Markiem Skałą i Grzegorzem Turniakiem, założyłem jedyne tego typu w Polsce – Stowarzyszenie Profesjonalnych Mówców, w którym wolontarialnie pełnię funkcję prezesa zarządu. Nasza wspólnota to ponad 60 mówczyń i mówców, których łączna publiczność jest szacowana na 5 mln osób rocznie. Aktywnie działam w Kapitule corocznych nagród: National Speakers Awards przy Stowarzyszeniu Profesjonalnych Mówców – Hortensja, Cyceron i Pomidor.

  • autor, publicysta

    Liczne doświadczenia w moim życiu, zaowocowały łącznie ośmioma książkami m.in.: „Standardy kierowania zespołem handlowym”; „Dyskretny urok wystąpień publicznych” z Piotrem Kraśko i Tomaszem Kammelem; „Wolni i zniewoleni” oraz „Osobliwość a przedsiębiorczość”; a także najnowszą – napisaną z dr. n. med. Jarosławem Sikorą – „Na okruchach uważności…”. Audiobooki i książki mojego autorstwa trafiły pod strzechy w liczbie ponad 200 tys. egzemplarzy na przełomie minionych 25 lat. Ponad 20 osobom pomogłem napisać, uporządkować oraz wydać swoje książki. Od 1994 roku wprowadziłem na polski rynek, a także redagowałem liczny, przetłumaczony na język polski materiał filmowy i książkowy Briana Tracy. Jego pierwsze w Polsce, książki wydało wydawnictwo MUZA, a głos do dwóch serii szkoleniowych filmów (łącznie ponad 50 odcinków) podkładał sam Jan Suzin, legenda TVP. W tym samym okresie implementowałem pierwsze, polskie wersje programów TTI Success Insights „DISC”. Cały szereg książek wydanych przez Studio EMKA jak np. Jacka Welcha, Petera Fischera, Petera Druckera, Toma Petersa czy Petera Lyncha, był przeze mnie redagowany pod kątem użyteczności języka zarządczego w Polsce.