15 czerwca 2013

Praktyka narracji publicznej od 1989 roku

Mówimy, jak zawsze, różnymi językami […].
Ale rzeczy, o których mówimy, nie ulegną od tego zmianie, prawda?

…z Mistrza i Małgorzaty

Publiczność, to sprawa równoważna do celu i tematu spotkania. Kameralna narada udziałowców, spotkanie z rodzicami, ale i 800 widzów w teatrze, 8 tys. osób w Katowickim Spodku, czy 15 tys. uczestników z 12 krajów w Hali Expo w Linz, to normalne dla mnie warunki pracy sceniczno & pedagogicznej. W autorskiej narracji skupiam się na „odzyskaniu właścicielstwa w swoich sprawach” i służącemu temu, intensywnym szczypaniu „świadomości” uczestnika. Stawiam liczne pytania budzące „zatrzymanie nad właściwymi niejasnościami właścicielstwa w Projekcie Moje Życie”, by uzyskać energię oraz przestrzeń i wprowadzić do sprawy nadrzędnej – zgodnie z moją obietnicą – więcej światła!

 • twórca narracji scenicznej, mentor, pedagog

  Jestem prekursorem i jednym z wiodących animatorów polskiej sceny mówców profesjonalnych, którą współtworzę od 1995 roku, acz karierę na scenie argumentacji biznesowej, zaczynałem w Niemczech już w roku 1987. Uprzednio przez szereg lat uprawiałem amatorsko teatr improwizacji oraz animację dla dzieci i młodzieży jako instruktor harcerstwa, sportu i samoobrony. Publicznie występuję od 5 roku życia, zaś od 13 roku życia zawsze pełniłem role opiekuńcze. Moją obecną publiczność szacuje się na ponad 800 tys. uczestników. Można mnie spotkać na warszawskim Festiwalu Inspiracji oraz na deskach Teatru Collegium Nobilium z monodramem „Sztuka Właściwych Decyzji„. Tę inscenizację, obejrzało już ponad 5,5 tys. widzów. Pełnię również rolę mentora scenicznego i superwajzora dla setek osób występujących lub wstępujących na scenę biznesową oraz edukacyjną. Pod koniec roku 2006 wraz z Dariuszem Milczarkiem, Markiem Skałą i Grzegorzem Turniakiem, założyłem jedyne tego typu w Polsce – Stowarzyszenie Profesjonalnych Mówców, w którym wolontarialnie pełnię funkcję prezesa zarządu. Nasza wspólnota to ponad 60 mówczyń i mówców, których łączna publiczność przekracza 5 mln osób rocznie. Aktywnie działam w Kapitule corocznych nagród: National Speakers Awards przy Stowarzyszeniu Profesjonalnych Mówczyń i Mówców – Hortensja, Cyceron oraz Pomidor.

 • autor, publicysta

  Liczne doświadczenia w moim życiu zawodowym, doprowadziły mnie do roli piewcy „odzyskania właścicielstwa” i propagatora myślenia, nieskrępowanego niewolniczymi tradycjami. Tym samym zaowocowało to łącznie ośmioma książkami m.in.: „Standardy kierowania zespołem handlowym”; „Dyskretny urok wystąpień publicznych” z Piotrem Kraśko i Tomaszem Kammelem; „Wolni i zniewoleni” oraz „Osobliwość a przedsiębiorczość”; a także najnowszą – napisaną z dr. n. med. Jarosławem Sikorą – „Na okruchach uważności…”. Audiobooki i książki mojego autorstwa trafiły pod strzechy w liczbie ponad 200 tys. egzemplarzy na przełomie minionych 25 lat. Ponad 20 osobom pomogłem napisać, uporządkować oraz wydać własne książki. Od 1994 roku wprowadziłem na polski rynek, a także redagowałem liczny, przetłumaczony na język polski materiał filmowy i książkowy Briana Tracy. Jego pierwsze w Polsce, książki wydało wydawnictwo MUZA, a głos do dwóch serii szkoleniowych filmów (łącznie ponad 50 odcinków) podkładał sam Jan Suzin, legenda TVP. W tym samym okresie implementowałem pierwsze, polskie wersje programów TTI Success Insights „DISC”. Cały szereg książek wydanych przez Studio EMKA jak np. Jacka Welcha, Petera Fischera, Petera Druckera, Toma Petersa czy Petera Lyncha, był przeze mnie redagowany pod kątem użyteczności języka zarządczego w Polsce.

 • „Wszystko co dzieję się w uzgodnionej rzeczywistości, ma drugie dno. Tak sugeruje Robert Krool, którego znam ponad 34 lata… Drugie dno naszej znajomości, to nie to, że obydwaj mamy tak samo na imię; że obydwaj zaczynaliśmy w Hamburgu; że obydwaj jesteśmy pionierami w odrębnych dziedzinach; ale coś bardzo fundamentalnego: każdy z nas, stworzył siebie, swoją reputacje, markę – bez wsparcia i przykładu ze strony rodziców, rodziny. Taka sytuacja, może być więc sensowną inspiracją dla milionów młodych ludzi, będących w podobnej sytuacji…”

  DR.-ING. DIPL.-ING. ROBERT KLINSKI
  European Patent Attorney | European Trademark and Design Attorney
  Founder & PATENTSHIP PATENTANWALTS­­­GESELLSCHAFT MBH